Kylan är här – Dags för byggvärmen att komma fram!

Sverige är ett land med varierande klimat och under de kalla och fuktiga årstiderna behöver en byggarbetsplats värmas upp och uttorkas. Med rätt lösning skapas förutsättningar för en problemfri och god ekonomi i projektet samt för arbetsmiljön.

 

För arbetsmiljön och funktionen behöver en byggarbetsplats i regel temporär uppvärmning och syftet är oftast samma – torka ut betong och värma övriga byggnadsdelar. Vid byggnation finns krav på att betongens fuktighet håller en viss procent innan man kan fortsätta med nästa moment. För att kunna ta fram den mest lämpade lösningen för varje projekt är det med fördel att förbereda projektering, dimensionering, transport och montage för tillfällig byggvärme i ett tidigt skede. Det underlättar för att skapa ett effektivt bygge, vilket sparar både tid och pengar för byggaren.

 

Lösningar inom byggvärme

Det finns olika koncept och systemlösningar för att få till värmen och utttorkningen på byggarbetsplatsen. Samtidigt som det är övervakat för att få den effektivaste lösningen och ge maximal miljönytta. Några exempel som vi på renta använder är

  • Värmepumpsbaserade system: Luft/Vatten
  • Pelletsvärmare: Hetvatten/Hetluft
  • Fjärrvärme: Hetvatten med fjärrstyrning
  • Mätsystem för fukt och temperatur med digital logg för uppföljning och åtgärd.

Produkterna är framtagna ur ett systemtänk där värme- och torkprocessen skall kunna utföras både inom byggprocessen och i fuktskadade befintliga miljöer. Huvudanvändningsområdet är byggproduktion, renoveringsprojekt, lager, verkstäder, förråd och liknande utrymmen.

 

El

Hetvatten

Gasol

Diesel

Tillbehör

Uppvärmning

Fråga oss om värme

Vill du veta mer om hur vi kan hjälpa er i ert byggprojekt, kontakta din närmsta säljare så berättar de mer.

Bohuslän

Philip Roos

Säljare, Uddevalla
0708-421645
philip.roos@renta.se

Kristoffer Skirhammar

Säljare, Kungälv
0723-513274
kristoffer.skirhammar@renta.se

Håkan Åhs

Platschef
0732-300 255
hakan.ahs@renta.se

Oskar Svedberg

Säljare, Kungsbacka
0768-649147
oskar.svedberg@renta.se

Johan Ewaldh

Regionchef
072 351 32 33
johan.ewaldh@renta.se

Göteborg

Kristoffer Skirhammar

Säljare, Kungälv
0723-513274
kristoffer.skirhammar@renta.se

David Schultze

Säljare Partille
0766-697369
david.schultze@renta.se

Per-Anders Davidsson

Säljare Landvetter
0731-542783
per-anders.davidsson@renta.se

Patrik Christensen

Säljare Storgöteborg
0791-435092
patrik.christensen@renta.se

Frans Blomberg

Säljare, Sisjön
0733-172694
frans.blomberg@renta.se

Oskar Svedberg

Säljare, Kungsbacka
0768-649147
oskar.svedberg@renta.se

Gustav Cato

Säljare, Ringön Göteborg
0703-178240
gustav.cato@renta.se

Johan Ewaldh

Regionchef
072 351 32 33
johan.ewaldh@renta.se

Halland

Nina Karlsson

Säljare Kinna
0729-816903
nina.karlsson@renta.se

Emilia Sjöberg

Säljare Kinna
0764-929377
emilia.sjoberg@renta.se

Henrik Johansson

Säljare, Halmstad
0703-171977
henrik.johansson@renta.se

Oskar Ahlstedt

Säljare, Falkenberg
0733-172696
oskar.ahlstedt@renta.se

Johny Karlsson

Säljare, Varberg
070-3172561
johny.karlsson@renta.se

Mikael Johansson

Regionchef
070-3170108
mikael.johansson@renta.se

Mälardalen

Victor Stenmark

Säljare, Linköping
0721-793183
victor.stenmark@renta.se

Anders de Groot

Säljare, Norrköping
0763-399597
anders.degroot@renta.se

Farid Nakhost

Försäljningschef, Mälardalen
072 179 31 94
farid.nakhost@renta.se

Erica Fordell

Säljare, Enköping
072 352 69 80
erica.fordell@renta.se

Jacob Asplund

Säljare, Västerås
0739-44 80 82
jacob.asplund@renta.se

Jonathan Jansson

Säljare, Eskilstuna
0721-793180
jonathan.jansson@renta.se

Närke

Alexander Ekengren

Säljare, Örebro
0730-796800
alexander.ekengren@renta.se

Ulf Gunnarsson

Säljare, Kumla
0730-716700
ulf.gunnarsson@renta.se

Thomas Sööder

Regionchef
0705-418400
thomas.sooder@renta.se

Skaraborg

Patrik Johansson

Säljare, Lidköping
0732-403852
patrik.johansson@renta.se

Patrik Sundkvist

Säljare, Trollhättan
0723-513271
patrik.sundkvist@renta.se

Rickard Thorsell

Säljare, Skövde
0732-598 554
rickard.thorsell@renta.se

Tobias Gustavsson

Säljare, Mariestad
0732-403857
tobias.gustavsson@renta.se

Kristian Lidbeck

Säljare, Vänersborg
0721-793138
kristian.lidbeck@renta.se

Jörgen Pettersson

Regionchef
072 179 31 17
jorgen.p.pettersson@renta.se

Skåne

Linus Hylén

Regionchef
072 352 69 00
linus.hylen@renta.se

Dan Davidsson

Säljare, Malmö
0723-513217
dan.davidsson@renta.se

Gunnar Persson

Säljare & Platschef, Kristianstad
072 179 31 51
gunnar.persson@renta.se

Mikael Hansson

Säljare, Hornbach Helsingborg
0729-67 38 57
proffsservice-helsingborg@hornbach.com

Niclas Larsson

Säljare, Malmö
0704-884119
niclas.larsson@renta.se

Oskar Svensson

Försäljningschef, Skåne
0733-392184
oskar.svensson@renta.se

Magnus Stenberg

Säljare, Lund
0734 474 067
magnus.stenberg@renta.se

Stockholm

Michael Fredlund

Säljare, Globen
0708-953462
michael.fredlund@renta.se

Ted Göthe

Säljare, Rosersberg
0738-619102
ted.gothe@renta.se

Jacob Lemner

Säljare, Globen
0723-526991
jacob.lemner@renta.se

Christofer Odehammar

Affärsutvecklare, Stockholm
072-179 31 45
christofer.odehammar@renta.se

Lars Ekman

Säljare, Nacka
0701-911062
lars.ekman@renta.se

Magnus Marks

Säljare, Nacka
0705-911099
magnus.marks@renta.se

Mikael Brodecki

Säljare, Nacka
0706-118081
mikael.brodecki@renta.se

Jimmy Olsson

Säljare, Globen
0729-992366
jimmy.olsson@renta.se

Robin Yltin

Säljare, Rosersberg
0723-526998
robin.yltin@renta.se

Marcus Brunnäs

Säljare, Järfälla
0730-426135
marcus.brunnas@renta.se

Thomas Robertsson

Regionchef
070-609 00 26
thomas.robertsson@renta.se

Björn Rosenquist

Säljare, Globen
0708-792123
bjorn.rosenquist@renta.se

Robin Tarander

Säljare, Bålsta
0721-793149
robin.tarander@renta.se

Värmland

Rickard Eriksson

Säljare, Karlstad
0723-526985
rickard.eriksson@renta.se

Daniel Henningsson

Platschef Kristinehamn
0702-866786
daniel.henningsson@renta.se

Johan Davidsson

Säljare, Karlstad
0761-333518
johan.davidsson@renta.se

Thomas Karlsson

Platschef/Säljare, Karlskoga
0739-881061
thomas.karlsson@renta.se

Lars-Göran Leverström

Platschef, Arvika
0762-582053
lars-goran.leverstrom@renta.se

Thomas Sööder

Regionchef
0705-418400
thomas.sooder@renta.se

Östergötland

No items found

Sverige

Daniel Ehk

Key Account Manager Sverige
072 351 32 59
daniel.ehk@renta.se

Magnus Lundberg

Key Account Manager Sverige
0707 - 10 61 80
magnus.lundberg@renta.se

Michael Isaksson

Key Account Manager Sverige
072 351 32 44
michael.isaksson@renta.se

Fredrik Sten

Key Account Manager Sverige
072-351 32 45
fredrik.sten@renta.se

Mathias Sandin

Key Account Manager Sverige
072-351 32 46
mathias.sandin@renta.se

Poul Skehammar

KAM-chef
072-351 32 35
poul.skehammar@renta.se

Henrik Tylestam

Key Account Manager offentliga upphandlingar Sverige
072-351 32 15
henrik.tylestam@renta.se