Nya rundpaddor på ingång

Kärt barn har många namn; Rundpadda, Rörgravsvibrator, Rund markvibrator eller Tango. Här står det flera markvibratorer FR 85 från Swepac, helt nya i väntan på leverans till Rentas depåer.

 

Dessa runda markvibratorer är bäst ämnade för packning av sand, grus och makadam. Swepacs Markvibrator FR 85 är smidiga och lättjobbade. De är också stryktåliga och driftsäkra, vilket betyder låga drifts- och underhållskostnader.

  • Swepac FR 85 är idealisk för arbeten i trånga utrymmen, som i t ex rörgravar, där den fungerar som en mycket prisvärd fram/backplatta. Passar också bra för arbeten med trädgårds- och parkanläggningar.
  • Den extremt lättmanövrerade maskinen och utformningen av bottenplattan gör att man packar intill kantsten och in i hörn bättre än med någon annan platta.
  • FR 85 fungerar som en ”vanlig” platta, men har egenskaper som gör den mer flexibel.
  • Chassiet är varmförzinkat, vilket innebär ett överlägset och underhållsfritt skydd mot korrosion.

 

Tekniska data

Nettovikt 88 kg
Bottenplatta, bredd 430 mm
Höjd, max / min 980/800 mm
Längd, max/min 430/430 mm
Drivmotor Honda GX 160
Bränsletank 2,5 liter
Bränsle Blyfri eller alkylatbensin
Motoreffekt, max 3,6 kW (4,8 hk)
Centrifugalkraft 14 kN
Frekvens 88 Hz
Gånghastighet 0-25 m/min
Hand/arm vibrationer HAV enligt ISO 5349 på grusunderlag 3,1 m/s2
Garanterad ljudeffektnivå, LWA 105 dB(A)
Ljudtryck vid operatör, OP 90 dB(A)

 

 

Behöver du hyra en markvibrator, kontakta din lokala säljare

Bohuslän

Kristoffer Skirhammar

Säljare, Kungälv
0723-513274
kristoffer.skirhammar@renta.se

Håkan Åhs

Platschef
0732-300 255
hakan.ahs@renta.se

Philip Roos

Säljare, Uddevalla
0708-421645
philip.roos@renta.se

Oskar Svedberg

Säljare, Kungsbacka
0768-649147
oskar.svedberg@renta.se

Johan Ewaldh

Regionchef
072 351 32 33
johan.ewaldh@renta.se

Göteborg

Kristoffer Skirhammar

Säljare, Kungälv
0723-513274
kristoffer.skirhammar@renta.se

Frans Blomberg

Säljare, Sisjön
0733-172694
frans.blomberg@renta.se

Oskar Svedberg

Säljare, Kungsbacka
0768-649147
oskar.svedberg@renta.se

Gustav Cato

Säljare, Ringön Göteborg
0703-178240
gustav.cato@renta.se

Johan Ewaldh

Regionchef
072 351 32 33
johan.ewaldh@renta.se

Halland

Henrik Johansson

Säljare, Halmstad
0703-171977
henrik.johansson@renta.se

Oskar Ahlstedt

Säljare, Falkenberg
0733-172696
oskar.ahlstedt@renta.se

Johny Karlsson

Säljare, Varberg
070-3172561
johny.karlsson@renta.se

Mikael Johansson

Regionchef
070-3170108
mikael.johansson@renta.se

Mälardalen

Anders de Groot

Säljare, Norrköping
0763-399597
anders.degroot@renta.se

Farid Nakhost

Försäljningschef, Mälardalen
072 179 31 94
farid.nakhost@renta.se

Erica Fordell

Säljare, Enköping
072 352 69 80
erica.fordell@renta.se

Jacob Asplund

Säljare, Västerås
0739-44 80 82
jacob.asplund@renta.se

Victor Stenmark

Säljare, Linköping
0721-793183
victor.stenmark@renta.se

Jonathan Jansson

Säljare, Eskilstuna
0721-793180
jonathan.jansson@renta.se

Sedat Koyuncu

Regionchef
072 179 31 72
sedat.koyuncu@renta.se

Närke

Alexander Ekengren

Säljare, Örebro
0730-796800
alexander.ekengren@renta.se

Ulf Gunnarsson

Säljare, Kumla
0730-716700
ulf.gunnarsson@renta.se

Thomas Sööder

Regionchef
0705-418400
thomas.sooder@renta.se

Skaraborg

Rickard Thorsell

Säljare, Skövde
0732-598 554
rickard.thorsell@renta.se

Patrik Johansson

Säljare, Lidköping
0732-403852
patrik.johansson@renta.se

Patrik Sundkvist

Säljare, Trollhättan
0723-513271
patrik.sundkvist@renta.se

Tobias Gustavsson

Säljare, Mariestad
0732-403857
tobias.gustavsson@renta.se

Kristian Lidbeck

Säljare, Vänersborg
0721-793138
kristian.lidbeck@renta.se

Jörgen Pettersson

Regionchef
072 179 31 17
jorgen.p.pettersson@renta.se

Skåne

Linus Hylén

Regionchef
072 352 69 00
linus.hylen@renta.se

Gunnar Persson

Säljare & Platschef, Kristianstad
072 179 31 51
gunnar.persson@renta.se

Dan Davidsson

Säljare, Malmö
0723-513217
dan.davidsson@renta.se

Niclas Larsson

Säljare, Malmö
0704-884119
niclas.larsson@renta.se

Oskar Svensson

Försäljningschef, Skåne
0733-392184
oskar.svensson@renta.se

Magnus Stenberg

Säljare, Lund
0734 474 067
magnus.stenberg@renta.se

Stockholm

Michael Fredlund

Säljare, Globen
0708-953462
michael.fredlund@renta.se

Ted Göthe

Säljare, Rosersberg
0738-619102
ted.gothe@renta.se

Jacob Lemner

Säljare, Globen
0723-526991
jacob.lemner@renta.se

Christofer Odehammar

Affärsutvecklare, Stockholm
072-179 31 45
christofer.odehammar@renta.se

Lars Ekman

Säljare, Nacka
0701-911062
lars.ekman@renta.se

Magnus Marks

Säljare, Nacka
0705-911099
magnus.marks@renta.se

Mikael Brodecki

Säljare, Nacka
0706-118081
mikael.brodecki@renta.se

Jimmy Olsson

Säljare, Globen
0729-992366
jimmy.olsson@renta.se

Robin Yltin

Säljare, Rosersberg
0723-526998
robin.yltin@renta.se

Marcus Brunnäs

Säljare, Järfälla
0730-426135
marcus.brunnas@renta.se

Thomas Robertsson

Regionchef
070-609 00 26
thomas.robertsson@renta.se

Björn Rosenquist

Säljare, Globen
0708-792123
bjorn.rosenquist@renta.se

Robin Tarander

Säljare, Bålsta
0721-793149
robin.tarander@renta.se

Värmland

Rickard Eriksson

Säljare, Karlstad
0723-526985
rickard.eriksson@renta.se

Daniel Henningsson

Platschef Kristinehamn
0702-866786
daniel.henningsson@renta.se

Johan Davidsson

Säljare, Karlstad
0761-333518
johan.davidsson@renta.se

Thomas Karlsson

Platschef/Säljare, Karlskoga
0739-881061
thomas.karlsson@renta.se

Lars-Göran Leverström

Platschef, Arvika
0762-582053
lars-goran.leverstrom@renta.se

Thomas Sööder

Regionchef
0705-418400
thomas.sooder@renta.se

Borås & Jönköping

No items found

Sverige

Daniel Ehk

Key Account Manager Sverige
072 351 32 59
daniel.ehk@renta.se

Michael Isaksson

Key Account Manager Sverige
072 351 32 44
michael.isaksson@renta.se

Fredrik Sten

Key Account Manager Sverige
072-351 32 45
fredrik.sten@renta.se

Mathias Sandin

Key Account Manager Sverige
072-351 32 46
mathias.sandin@renta.se

Poul Skehammar

KAM-chef
072-351 32 35
poul.skehammar@renta.se

Henrik Tylestam

Key Account Manager offentliga upphandlingar Sverige
072-351 32 15
henrik.tylestam@renta.se

Magnus Lundberg

Key Account Manager Sverige
0707 - 10 61 80
magnus.lundberg@renta.se