Vi (Renta) är med och bygger Coops jättesatsning i Eskilstuna

Till framtidens matlogistiklösning, Coops jättebygge i Eskilstuna, levererar vi nu bodar, el, generatorer och liftar för totalentreprenaden Tommy Allström Byggs räkning. Den automatiserade och gigantiska terminalen beräknas vara i full drift under andra halvan av 2024 och kommer förse hela Sverige med mat.

Coops jättesatsning med tre höglager på 109 000 kvm kommer vara helt automatiserat och med 400 nya arbetstillfällen (plus 100 vid högsäsong) kommer den nya logistiklösningen på 20 fotbollsplaner ha två egna järnvägsspår. Den kommer förutom att ersätta två äldre lager (Västerås och Upplands bro) förse hela 800 matbutiker med livsmedelsvaror.

Etableringen går på ca 1 miljard SEK
– Vi har till en början levererat 50 bodar och fyra sovbodar samt 4 km matarkabel 4×240 med en belastning på 1600 amp till etableringen i Eskilstuna logistikpark. Ett projekt som uppskattas gå på cirka en miljard SEK, säger Ulf Gunnarsson säljare på Renta

Bygget kommer att pågå under ett par år och sedan vara i drift parallellt med de gamla lagren under ett par övergångsår. När allt är klart kommer butikspåfyllnaden vara helt automatiserad och personalen kommer frigöras på tido ch istället kunna fokusera på att hjälpa kunder snarare än att fylla på i hyllorna. För e-handeln gäller fortfarande e-handelslagret i Kungens kurva för Mälardalen, och plock i de större butikerna, för andra orter. Vi ser framemot att stötta bygget de kommande åren och sedan göra ett och annat kundbesök sensommaren 2024.

 

Vill du komma i kontakt med oss, hör av dig till din närmsta säljare

Bohuslän

Kristoffer Skirhammar

Säljare, Kungälv
0723-513274
kristoffer.skirhammar@renta.se

Philip Roos

Säljare, Uddevalla
0708-421645
philip.roos@renta.se

Oskar Svedberg

Säljare, Kungsbacka
0768-649147
oskar.svedberg@renta.se

Johan Ewaldh

Regionchef
072 351 32 33
johan.ewaldh@renta.se

Göteborg

Kristoffer Skirhammar

Säljare, Kungälv
0723-513274
kristoffer.skirhammar@renta.se

Frans Blomberg

Säljare, Sisjön
0733-172694
frans.blomberg@renta.se

Oskar Svedberg

Säljare, Kungsbacka
0768-649147
oskar.svedberg@renta.se

Gustav Cato

Säljare, Ringön Göteborg
0703-178240
gustav.cato@renta.se

Johan Ewaldh

Regionchef
072 351 32 33
johan.ewaldh@renta.se

Halland

Oskar Ahlstedt

Säljare, Falkenberg
0733-172696
oskar.ahlstedt@renta.se

Johny Karlsson

Säljare, Varberg
070-3172561
johny.karlsson@renta.se

Mikael Johansson

Regionchef
070-3170108
mikael.johansson@renta.se

Närke

Alexander Ekengren

Säljare, Örebro
0730-796800
alexander.ekengren@renta.se

Ulf Gunnarsson

Säljare, Kumla
0730-716700
ulf.gunnarsson@renta.se

Thomas Sööder

Regionchef
0705-418400
thomas.sooder@renta.se

Skåne

Linus Hylén

Regionchef
072 352 69 00
linus.hylen@renta.se

Gunnar Persson

Säljare & Platschef, Kristianstad
072 179 31 51
gunnar.persson@renta.se

Dan Davidsson

Säljare, Malmö
0723-513217
dan.davidsson@renta.se

Niclas Larsson

Säljare, Malmö
0704-884119
niclas.larsson@renta.se

Oskar Svensson

Försäljningschef, Skåne
0733-392184
oskar.svensson@renta.se

Magnus Stenberg

Säljare, Lund
0734 474 067
magnus.stenberg@renta.se

Mälardalen

Anders de Groot

Säljare, Norrköping
0763-399597
anders.degroot@renta.se

Farid Nakhost

Försäljningschef, Mälardalen
072 179 31 94
farid.nakhost@renta.se

Erica Fordell

Säljare, Enköping
072 352 69 80
erica.fordell@renta.se

Jacob Asplund

Säljare, Västerås
0739-44 80 82
jacob.asplund@renta.se

Victor Stenmark

Säljare, Linköping
0721-793183
victor.stenmark@renta.se

Jonathan Jansson

Säljare, Eskilstuna
0721-793180
jonathan.jansson@renta.se

Sedat Koyuncu

Regionchef
072 179 31 72
sedat.koyuncu@renta.se

Skaraborg

Patrik Johansson

Säljare, Lidköping
0732-403852
patrik.johansson@renta.se

Johan Nero

Säljare, Skövde
0733-822223
johan.nero@renta.se

Patrik Sundkvist

Säljare, Trollhättan
0723-513271
patrik.sundkvist@renta.se

Kim Hansson

Säljare, Trollhättan
0721-793197
kim.hansson@renta.se

Tobias Gustavsson

Säljare, Skövde
0732-403857
tobias.gustavsson@renta.se

Kristian Lidbeck

Säljare, Trollhättan
0721-793138
kristian.lidbeck@renta.se

Jörgen Pettersson

Regionchef
072 179 31 17
jorgen.p.pettersson@renta.se

Stockholm

Michael Fredlund

Säljare, Globen
0708-953462
michael.fredlund@renta.se

Ted Göthe

Säljare, Rosersberg
0738-619102
ted.gothe@renta.se

Jacob Lemner

Säljare, Globen
0723-526991
jacob.lemner@renta.se

Christofer Odehammar

Affärsutvecklare, Stockholm
072-179 31 45
christofer.odehammar@renta.se

Lars Ekman

Säljare, Nacka
0701-911062
lars.ekman@renta.se

Magnus Marks

Säljare, Nacka
0705-911099
magnus.marks@renta.se

Mikael Brodecki

Säljare, Nacka
0706-118081
mikael.brodecki@renta.se

Jimmy Olsson

Säljare, Globen
0729-992366
jimmy.olsson@renta.se

Robin Yltin

Säljare, Rosersberg
0723-526998
robin.yltin@renta.se

Marcus Brunnäs

Säljare, Järfälla
0730-426135
marcus.brunnas@renta.se

Thomas Robertsson

Regionchef
070-609 00 26
thomas.robertsson@renta.se

Björn Rosenquist

Säljare, Globen
0708-792123
bjorn.rosenquist@renta.se

Robin Tarander

Säljare, Bålsta
0721-793149
robin.tarander@renta.se

Värmland

Rickard Eriksson

Säljare, Karlstad
0723-526985
rickard.eriksson@renta.se

Johan Davidsson

Säljare, Karlstad
0761-333518
johan.davidsson@renta.se

Johan Davidsson

Säljare, Karlstad
0761-333518
johan.davidsson@renta.se

Thomas Sööder

Regionchef
0705-418400
thomas.sooder@renta.se

Östergötland

No items found

Sverige

Daniel Ehk

Key Account Manager Sverige
072 351 32 59
daniel.ehk@renta.se

Michael Isaksson

Key Account Manager Sverige
072 351 32 44
michael.isaksson@renta.se

Fredrik Sten

Key Account Manager Sverige
072-351 32 45
fredrik.sten@renta.se

Mathias Sandin

Key Account Manager Sverige
072-351 32 46
mathias.sandin@renta.se

Poul Skehammar

KAM-chef
072-351 32 35
poul.skehammar@renta.se

Henrik Tylestam

Key Account Manager offentliga upphandlingar Sverige
072-351 32 15
henrik.tylestam@renta.se

Magnus Lundberg

Key Account Manager Sverige
0707 - 10 61 80
magnus.lundberg@renta.se